ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Aνακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη Δημοτικού την επόμενη σχολική χρονιά 2024 – 2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1/1/2018 έως 31/12/2018.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.Δεν απαιτείται η προσκόμιση. Αναζητείται από τη σχολική μονάδα.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).  Θα το πάρετε από το Σχολείο ή από την ηλεκτρονική σελίδα του Σχολείου και θα το συμπληρώσει παιδίατρος ή γενικός ιατρός ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγος.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (στο όνομα του γονέα/κηδεμόνα).
  5. Βεβαίωση Φοίτησης για την εγγραφή στο ΔημοτικόΕκδίδεται από το Νηπιαγωγείο.
  6. Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση Εγγραφής. Θα την πάρετε από το Σχολείο ή από την ηλεκτρονική σελίδα του Σχολείου.

Μαζί με την αίτηση εγγραφής οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να συμπληρώσουν και την αίτηση για το ολοήμερο πρόγραμμα.

Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών. Οι αλλοδαποί μαθητές μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Οι εγγραφές γίνονται στο Γραφείο Διευθυντή του Σχολείου τις εργάσιμες ημέρες από τις 08:00 έως 12:30 π.μ  μετά από τηλεφωνικό ραντεβού.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση του Σχολείου, στo  τηλέφωνο 2610 459171 ή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Για να δείτε και να κατεβάσετε ΑΙΤΗΣΗ – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ πατήστε Αίτηση Εγγραφής

Για να δείτε και να κατεβάσετε το Α.Δ.Υ.Μ. πατήστε ΑΔΥΜ

Για να δείτε και να κατεβάσετε φύλλο ιατρικής εξέτασης για το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή πατήστε Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης

Για να δείτε και να κατεβάσετε την ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ για το Ολοήμερο, πατήστε Αίτηση για Ολοήμερο

Για να δείτε και να κατεβάσετε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ πατήστε Εγκύκλιος

Κοκκινάκη Αριάδνη

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι η βιβλιοθήκη του σχολείου μας διαθέτει αξιόλογα λογοτεχνικά βιβλία (ελληνικά και αγγλικά) για ενήλικες . Για το λόγο αυτό πρόκειται φέτος να "ανοίξει" στο ευρύ κοινό και να ξεκινήσει δανειστική λειτουργία και για τους γονείς. Η δανειστική βιβλιοθήκη για ενήλικες θα λειτουργεί δύο φορές τον μήνα με αρχή την Παρασκευή 27/10/2023 και ώρα 09.30 π.μ. μετά το πέρας της σχολικής γιορτής. Οι επόμενες ημέρες και ώρες δανεισμού θα ανακοινωθούν προσεχώς.

Υπεύθυνη  λειτουργίας της σχολικής βιβλιοθήκης είναι η κα Αργυρακοπούλου Σταυρούλα.
Σας περιμένουμε όλους να και σας ευχόμαστε ευχάριστα αναγνωστικά ταξίδια!

Η διευθύντρια του σχολείου              Η υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης
Αριάδνη Κοκκινάκη                         Αργυρακοπούλου Σταυρούλα

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Τη Δευτέρα 11/9/2023 και ώρα 9.00 π.μ.θα τελεστεί ο Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους.

Οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν στον χώρο του σχολείου στις 8.45.π.μ.

Κατόπιν θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων τους.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχονται καλή σχολική χρονιά!

Το σχολείο μας επιδιώκοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σε  περιβαλλοντικά ζητήματα και να συμβάλει στην αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών , προωθεί τις παρακάτω βιωματικές  πρακτικές για την μείωση του όγκου των αποβλήτων:

1. Ανακύκλωση χαρτιού με την τοποθέτηση Κίτρινου Κάδου σε κεντρικό χώρο του σχολείου και ειδικές σακούλες σε κάθε τάξη.

2. Ανακύκλωση μπαταριών με την τοποθέτηση κάδων ΑΦΗΣ στην κεντρική είσοδο. Γνωρίζουμε ότι κάθε μπαταρία κατασκευάζεται από επικίνδυνα βαρέα μέταλλα , τοξικά και καρκινογόνα. Εάν τις πετάξουμε στα σκουπίδια θα υπάρξουν επικίνδυνες επιπτώσεις στην υγεία μας

3. Ανακύκλωση μικροσυσκευών σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

4. Ανακύκλωση τηγανόλαδου σε ειδικό πλαστικό δοχείο. Μην ξεχνάμε ότι  1 λίτρο καμένου λαδιού καταστρέφει 1.00.000 λίτρα πόσιμου νερού!

Ολοι μαζί λοιπόν μπορούμε να αλλάξουμε συνήθειες και  να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ - να ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ - να ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΟΥΜΕ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ