Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο της λήψης έκτακτων μέτρων για την προστασία της δημόσιας υγείας από τη διασπορά της πανδημίας της νόσου του κορωνοϊού (COVID-19) και μέχρι την ανάκληση αυτών, οι γονείς μπορούν να υποβάλλουν το αίτημα για αξιολόγηση ή για συμβουλευτική στον επαγγελματικό προσανατολισμό μαθητών/μαθητριών που φοιτούν σε σχολεία αρμοδιότητας του 1ου ΚΕΣΥ Αχαΐας με την κάτωθι διαδικασία:

• Συμπλήρωση της σχετικής αίτησης ανάλογα με τη βαθμίδα φοίτησης του παιδιού. (Τα έντυπα των αιτήσεων αξιολόγησης βρίσκονται στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας του 1ου ΚΕΣΥ http://1kesy.ach.sch.gr/ )
  • Αποστολή  της αίτησης συμπληρωμένης είτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του 1ου Κ.Ε.Σ.Υ. Αχαΐας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή στη διεύθυνση: Μακεδονίας 59-61 Πάτρα, Τ.Κ. 26223.
  • Η επιβεβαίωση των στοιχείων των αιτούντων θα γίνεται κατά την προσέλευση στην υπηρεσία για τη διαδικασία της αξιολόγησης

Πριν την αποστολή με email, από τις ρυθμίσεις της ηλεκτρονικής διεύθυνσης, εφόσον απαιτείτε αποδεικτικό, να επιλεγεί «αναφορά παράδοσης» του μηνύματος.

Σε εξαιρετικώς επείγουσες περιπτώσεις, επιτρέπεται η αυτοπρόσωπη εξυπηρέτηση πολιτών αποκλειστικά κατόπιν προηγούμενης τηλεφωνικής επικοινωνίας και ραντεβού.

Η ατομική Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού για μαθητές/τριες Β΄ και Γ΄ Λυκείου πραγματοποιείται εξ αποστάσεως στην παρούσα χρονική περίοδο.

Θ. Μαυρόγιαννη

Προϊσταμένη 1ου ΚΕΣΥ Αχαΐας