Πάτρα, 23-03-2020

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε ολόψυχα να είστε όλοι καλά και να ξανασυναντηθούμε σύντομα υγιείς!

Όπως έγινε γνωστό τα σχολεία παραμένουν κλειστά για προληπτικούς λόγους ως τις 10 Απριλίου. Είναι δύσκολες και πρωτόγνωρες οι καταστάσεις που βιώνουμε όλοι και την ανάγκη για απασχόληση και εκτόνωση των παιδιών μέσα στο σπίτι ειδικά τώρα που επιβλήθηκε απαγόρευση κυκλοφορίας.

Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι προσπαθούμε, στο μέτρο του δυνατού και σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, να οργανώσουμε την εξ αποστάσεως επικοινωνία με τους μαθητές μας ώστε να μην χάσουν την επαφή με τη σχολική γνώση.

Έχουμε ήδη συλλέξει τις δικές σας διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (emails) αλλά καταλαβαίνετε φυσικά πως θα πρέπει να ενημερωνόμαστε άμεσα για κάθε αλλαγή των στοιχείων επικοινωνίας μαζί σας.

Αρχικά θα πρέπει να παρακολουθείτε τακτικά τα email σας αλλά και τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα του σχολείου (http://59dim-patras.ach.sch.gr) για να ενημερώνεστε.

Σε επόμενη φάση απαιτείται από εσάς να αποκτήσετε για λογαριασμό των    παιδιών σας

Κωδικούς για πρόσβαση στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Μέσα από τις πλατφόρμες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου θα επικοινωνούμε με τους μαθητές.

Τα στοιχεία που θα σας ζητηθούν και πρέπει να έχετε πριν ξεκινήσετε την εγγραφή είναι ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΡΟΟΔΟΥ του 1ου τριμήνου γιατί απαιτείται ο Αριθμός Μητρώου του μαθητή. Εάν δεν βρίσκετε τον έλεγχο, μπορείτε να μας καλέσετε τηλεφωνικά για να σας τον δώσουμε.

Για τον λόγο αυτό υπάρχουν αναρτημένες στην ιστοσελίδα του σχολείου αναλυτικές οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσετε για την εγγραφή.

Όταν κάνετε την εγγραφή για κάθε παιδί σας, σας παρακαλώ στείλτε ένα email ή ένα sms που να αναφέρει ότι κάνατε την εγγραφή για τα παιδιά σας.

Είμαστε σίγουροι πως μαζί θα τα καταφέρουμε.

Στο επόμενο διάστημα θα επικοινωνήσουν μαζί σας και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και εσείς μαζί μας για ό,τι σας απασχολεί. Με email (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) ή σε ανάγκη στο τηλέφωνο 6972837358.

Κων/νος Μπάλλας

Διευθυντής 59ου Δ/Σ Πατρών