ΗΜΕΡΑ ΥΓΙΕΙΝΟΥ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟΥ

Στα πλαίσια συμμετοχης του σχολείου μας στο Σχολικο Δίκτυο Δρασης «ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ», οι  μαθητές της Α και Δ τάξης μαγείρεψαν στον χώρο του σχολείου ένα υγιεινό δεκατιανό υπό τη καθοδήγηση σεφ - γονέα μαθητη της Α Δημοτικού . Οι επίδοξοι μάγειρες έβαλαν τις ποδιες τους και παρασκεύασαν μπάρες, τυροπιτάκια και μανιταροπιτακια. Σκοπός της δράσης είναι η υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών και την υγεία των μαθητών , η ελάττωση της κατανάλωσης συσκευασμένων προϊόντων , η μείωση των απορριμμάτων που προέρχονται από τις συσκευασίες και ενημέρωση για τη βιώσιμη διατροφή . Οι μικροί μάγειρες συνεργάστηκαν άψογα και απόλαυσαν το φαγητό που παρασκεύασαν οι ίδιοι !