ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ TRUE TREE

To  σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο "Das Perfο¨που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Πατρών και τα Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός είναι η κα Ζέρβα Τέτη, θεατρολόγος του σχολείου μας . Στα πλαίσια των οργανωμένων δράσεων του δικτύου, οι μαθητές της Δ τάξης συμμετείχαν στην περιβαλλοντική δράση True Tree στο Δασύλλιο Πατρών. Eκεί αντάλλαξαν εμπειρίες με μαθητές από το 23ο, 25ο, 41ο, 62ο Δημοτικό αλλά και από το 65ο Νηπιαγωγείο. Χωρίστηκαν σε ομάδες και υιοθέτησαν από ένα δέντρο. Του χάρισαν ένα όνομα, ¨συνομίλησαν" μαζί του, εφτιαξαν ακροστοιχίδες, επαιξαν παιχνίδια, συνέγραψαν ιστορία και την εικονογράφησαν και κατασκεύασαν εικαστικές δημιουργίες με υλικά από το δάσος. Στο τέλος όλοι  μαζί  παράστησαν κινητικά τις τέσσερις εποχές και χόρεψαν τον "χορό των 4 εποχών". Οι μαθητές έζησαν μια ξεχωριστή εμπειρία μέσα στο δάσος, συνεργάστηκαν, ψυχαγωγήθηκαν και υιοθέτησαν περιβαλλοντικά μηύματα.